2022

18.Uluslararası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Final Yarışları Gerçekleştirildi

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen ve büyük mücadeleye sahne olan "18.Uluslararası Efficiency Challenge (EC)-Alternatif Enerjili Araç Yarışları" 23-24 Temmuz 2022 tarihinde Kocaeli Körfez yarış pistinde düzenlendi.

Yarışlar TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali yarışları kapsamında, Elektromobil ve Hidromobil olmak üzere iki farklı kategoride düzenleniyor. 18.si düzenlenen yarışların Hidromobil kategorisi bu yıl Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) desteğiyle düzenlendi.

Hidromobil kategorisinde yarışan araçların hidrojen yakıt hücresi ve metal hidrür hidrojen tankı bu yıl TENMAK tarafından sağlandı. Verilen desteğin de katkısıyla yarışlara 18 Hidromobil takımı başvuru yaptı.

Hidromobil kategorisi için TENMAK tarafından sağlanan bu destek ile öğrencilerin hidrojen enerjisiyle çalışan yakıt hücreli araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi edinmeleri, hidrojen teknolojileri ile ilgili toplumumuzda farkındalık oluşturulması, temiz enerji teknolojileri için katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri ve deneyim kazanmaları da hedeflendi. Aynı zamanda elektrikli araçların ülkemizde gelişimi için teknik destek ve insan kaynağı yetiştirmek amaçlanmakta.

Yarışmanın 23-24 Temmuz 2022 tarihinde Kocaeli Körfez yarış pistinde düzenlenen final etabında dereceye giren takımlara ödüllerini; TENMAK Başkan Yardımcısı ve Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Kadim BUDAK, TENMAK Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. İbrahim DİNÇER ve TENMAK Temiz Enerji Enstitüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. Abdullah CEYLAN verdi.

Yarışlar, 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda yapılacak olan ülkemizde milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik öneme sahip kurum ve kuruluşların paydaşlığında düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST kapsamında yer almaktadır.