Uluslararası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışları Hidromobil Kategorisi TENMAK Tarafından Düzenlendi

30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda yapılacak olan ülkemizde milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik öneme sahip kurum ve kuruluşların paydaşlığında düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST kapsamında yer alan; önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerinde alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilere teknik, mesleki ve takım çalışması deneyimi kazandırmak ve elektrikli araçların ülkemizde gelişimi için teknik destek ve insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlayan Uluslararası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışları Hidromobil kategorisi bu yıl Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) tarafından düzenlendi.

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana Elektromobil (Batarya Elektrikli) ve Hidromobil (Hidrojen Enerjili) olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışları Hidromobil kategorisinde yarışan araçların hidrojen yakıt hücresi ve metal hidrür hidrojen tankı bu yıl TENMAK tarafından sağlandı. Verilen desteğin de etkisiyle yarışlara 18 Hidromobil takımı başvuru yaptı.

Hidromobil kategorisi için TENMAK tarafından sağlanan bu destek ile öğrencilerin hidrojen enerjisiyle çalışan yakıt hücreli araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi edinmeleri, hidrojen teknolojileri ile ilgili toplumumuzda farkındalık oluşturulması, temiz enerji teknolojileri için katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri ve deneyim kazanmaları da hedeflendi.

Yarışmanın final etabı 23-24 Temmuz 2022 tarihinde Kocaeli Körfez yarış pistinde düzenlendi. Başarılı olan takımlara ödüllerini; TENMAK Başkan Yardımcısı ve Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Kadim BUDAK, TENMAK Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. İbrahim DİNÇER ve TENMAK Temiz Enerji Enstitüsü Başkanı Sayın Prof. Dr. Abdullah CEYLAN verdiler.