19.Uluslararası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışları Hidromobil Kategorisi Düzenleniyor

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen ve büyük mücadeleye sahne olacak olan "19.Uluslararası Efficiency Challenge (EC)- Elektrikli Araç Yarışları " 25-29 Nisan 2023 tarihinde KOCAELİ TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde düzenlenecektir.

Yarışlar TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali yarışları kapsamında, Elektromobil ve Hidromobil olmak üzere iki farklı kategoride yürütülüyor. Bu yıl 19.su gerçekleştirilecek olan yarışların Hidromobil kategorisi 2022 yılından beri Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Hidromobil kategorisinde yarışan araçların hidrojen yakıt hücresi, metal hidrür hidrojen tankları ve hazırlık destekleri TENMAK tarafından sağlanmakta ve başarılı olan takımların ödülleri TENMAK tarafından verilmektedir.

Hidromobil kategorisi için TENMAK tarafından sağlanan bu destek ile öğrencilerin hidrojen enerjisiyle çalışan yakıt hücreli araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi edinmeleri, hidrojen teknolojileri ile ilgili toplumumuzda farkındalık oluşturulması, temiz enerji teknolojileri için katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri ve deneyim kazanmaları da hedeflenmektedir.