TENMAK, Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne Katıldı

 

TENMAK, ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirmek için yola çıkan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST’teki yerini aldı. Festival ülkemizde milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik öneme sahip bakanlıklar, başkanlıklar, kamu ve özel sektör kuruluşları, akademik kurumlar ve medya şirketleri ile birlikte düzenlenmekte.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, dünyanın en büyük teknoloji yarışmaları gerçekleştirilmekte. Tamamı geleceğin odak teknoloji alanlarında gerçekleştirilen yarışmalara, ilkokuldan üniversite ve üzeri seviyeye kadar her eğitim seviyesinden gençler, mezunlar ve profesyoneller katılabilmekte. Ülkemizin mühendislik tabanlı insan kaynağına katkı sunmayı amaçlayan Teknoloji Yarışmalarında, ön elemeyi geçen takımlara teknik eğitim ve malzeme desteği, finale kalan takımlara ulaşım-konaklama desteği ve dereceye giren takımlara ise para ödülü verilmekte.

 

TEKNOFEST Rüzgarı Karadeniz’den Esti!

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla bu yıl 5’incisi düzenlenen TEKNOFEST Karadeniz; “TEKNOFEST Rüzgarı Kuzeyden Esiyor!” sloganı ve TEKNOFEST KARADENİZ adıyla 30 Ağustos 2022 - 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun, Trabzon, Rize, Ordu ve Giresun’da gerçekleştirildi. Etkinlik, Türkiye’nin 81 ilinden ve 107 farklı ülkeden gerçekleşen katılımla tamamlandı. 4 bin 333 takım ve 20 bin başvuru ile 2018’de başlayan TEKNOFEST’in 5’inci yılında, 154 bin takımla 600 bin katılımcı, 40 ayrı dalda projeleriyle yarıştı. Organizasyona başvuran takım sayısı ilk yıla oranla 35’e katlandı. TEKNOFEST teknoloji yarışmalarında mücadele eden ve ön eleme aşamasını geçen takımlara 22 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği, dereceye giren takımlara da 7 milyon TL’nin üzerinde para ödülleri verildi.

 

TENMAK da festivalde ana destekçi ve katılımcı olarak yerini aldı. Kurum Başkanımız Prof. Dr. Abdulkadir BALIKÇI, Başkan Yardımcımız Kadim BUDAK, Enstitü Başkanlarımız ve Kurum personelimiz ile birlikte etkinliğe güçlü bir katılım sağlandı.

Etkinlik alanında kurulan TENMAK standında, enstitülerimizin çalışmaları kapsamında geliştirilen yeni ürün ve teknolojiler sergilendi. TEKNOFEST KARADENİZ ziyaretçilerine sunumlar gerçekleştirilerek ürün ve teknolojilerimiz tanıtıldı.

 

TENMAK EKOKARAVAN, Etkinlik Boyunca Ziyaretçilerin Yoğun İlgisini Çekti!

Kurumumuz Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü (TEMEN) uhdesinde bulunan ve herhangi bir dış güç kaynağına ihtiyaç duymadan; klimadan buzdolabına, şofbenden ocağa, LED TV’den ev sinema sistemine kadar bir yaşam alanında yer alan tüm teçhizatı yenilenebilir enerjiyi ve hidrojen teknolojilerini kullanarak karşılayan TENMAK EKOKARAVAN, etkinlik boyunca TEKNOFEST ziyaretçilerinin yoğun ilgisini çekti.

EKOKARAVAN’ın yanında borlu ürün ve teknolojilerimiz, nadir toprak elementleri ile ilgili teknolojiler, havadan radyasyon ölçümü yapan İHA sistemlerimiz, temiz enerji teknolojileri ve Hidromobil Yarışmasına katılıp dereceye giren araçlar da standımızda sergilendi.

 

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında yer alan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın Hidromobil kategorisi, 2022 yılında TENMAK desteğiyle gerçekleştirilmişti.

Hidromobil kategorisinde yarışan takımlara yakıt hücresi ve metal hidrür tank temini Kurumumuz tarafından yapılmış ve hazırlık destekleri ve başarı ödülleri Kurumumuz tarafından verilmişti.

Bu yarışlarla elektrik ve hidrojen enerjisiyle çalışan araçlarla ilgili yerli üretimin artırılması, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araştırma imkânı edinip dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri amaçlanmakta.

TEKNOFEST KARADENİZ kapsamında da Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Hidromobil kategorisinde yarışan ve başarılı olan UMAKİT (Bursa Uludağ Üniversitesi), HİDROANA (Eskişehir Teknik Üniversitesi), YTÜ AESK H (Yıldız Teknik Üniversitesi) ve VOLTAFCEV (Erciyes Üniversitesi) takımları, tasarlamış oldukları araçları ziyaretçilerin beğenisine sundu ve yarış sürecini konu alan sunumlar gerçekleştirdi.

Hidromobil takımlarının sunumları, Kurumumuz temsilcilerinin de içerisinde yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi ve TEKNOFEST kapsamında verilen Sunum Özel Ödülü’ne YTÜ AESK H takımı layık görüldü.

TEKNOFEST KARADENİZ boyunca, başta Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif DAĞLI ve üniversitelerimizin rektörleri olmak üzere birçok kıymetli isim Kurumumuz standını ziyaret etti. Festival boyunca “Geleceğimizin umut dolu hikâyelerinin yazarları” olan gençler ve çocuklar tarafından da standımıza yoğun ilgi gösterildi.